افراد نامناسب برای ازدواج

0
515

مثبت زندگی: چه راه‌هایی برای شناسایی افراد نامناسب برای ازدواج وجود دارد؟ ازدواج یکی از انتخاب‌های مهم در زندگی است و چون تمام جوانب زندگی را در بر می‌گیرد برای بسیاری از افراد بزرگترین چالش استرس‌زا است. گرچه هیج انسانی کامل نیست و همه نقص‌هایی دارند، ولی برخی ویژگی‌ها یا تیپ‌های شخصیتی می‌توانند زندگی مشترک را به کابوسی برای طرف مقابل تبدیل کند. پس در صورتی که تصمیم به ازدواج با آگاهی کافی همراه نباشد، پیامدهای آن می‌تواند رنج عاطفی و آسیب‌های روانی مادام العمر برای فرد به همراه داشته باشد.

در ادامه به بررسی برخی از مهم‌ترین ویژگی‌ها و تیپ‌های شخصیتی که برای ازدواج مناسب نیستند می‌پردازیم.

کدام افراد برای ازدواج نامناسب هستند؟ 

برای آن که بتوانید یک ازدواج موفق داشته باشید، پیش از هر چیز لازم است به یک خودشناسی رسیده و بررسی کنید که آیا برای ازدواج آمادگی لازم را دارید یا نه؟ معیارهایی برای انتخاب همسر مناسب خود تعیین کنید، سپس بر اساس این معیارها وارد رابطه شوید. دوستی و آشنایی قبل از ازدواج تا حدودی می‌تواند به شناخت شما کمک کنند. اما برای گرفتن تصمیم نهایی در هر مرحله‌ای بهتر است از خدمات مشاوره پیش از ازدواج استفاده نمایید. در ادامه به ویژگی‌های افرادی اشاره می‌کنیم که بهتر است از ازدواج با این افراد اجتناب کنید.

بالغ‌های کودک صفت

برخی افراد با وجود اینکه از نظر سنی یک بزرگسال بالغ به شمار می‌روند، ولی هنوز رفتارهای بچگانه‌ای دارند. این افراد هنوز قادر نیستند برای امور مهم زندگی خود به صورت مستقل تصمیم‌گیری کنند. اگر قصد ازدواج با چنین شخصی را دارید؛ باید با این موضوع کنار بیایید که همسر آینده‌تان بعد از تصمیم‌گیری و مشورت با والدینش، به نظرات شما گوش می‌دهد.

بیشتر ببینید
انواع داروی فشار خون و روش‌هایی برای کنترل آن

همچنین بالغ‌های کودک‌صفت همیشه طرف خانواده خود را می‌گیرند. این افراد نمی‌توانند تکیه‌گاه مناسبی در زندگی باشند یا در شرایط بحرانی زندگی از پس مسئولیت‌های خود برآیند. این افراد مسئولیت‌پذیری رفتاری ندارند و زیر گفته‌ها و قول‌های خود می‌زنند، فراموشکار هستند و دائما کارها را به تعویق می‌اندازند.

افرادی که زود عصبانی می‌شوند

فردی که زود عصبانی می‌شود به طور کلی در مدیریت خشم خود مشکل دارد. برخورد این افراد به گونه‌ای است که احساس محق بودن را می‌توان در آن‌ها مشاهده کرد. فلسفه این شخص بی عدالتی فراگیر در جهان است و همیشه نیمه خالی لیوان را می‌بیند. پس هیچ گاه مسئولیت رفتارهای خود را نمی پذیرند و همیشه می‌خواهند دیگران را به خاطر اشتباهات خود متهم کنند.

اگر بخواهید به او ثابت کنید که اشتباه می‌کند، این برخورد شما رابه عنوان حمله به خودش در نظر می‌گیرد. در زندگی مشترک هم می‌خواهند با خشم زندگی خود را مدیریت کنند. زندگی با این افراد پر از فشار و مشغله روانی خواهد بود و در زندگی مشترک انرژی‌تان را تحلیل می‌برند. پس به وجود نشانه‌های احساس خشم در قرار ملاقات‌های خود توجه داشته باشید.

پارانوئیدهای شکاک

یکی از شروط اساسی در برقراری رابطه همراه با صمیمیت، داشتن اعتماد دو طرفه است. مسلما تحت نظارت بودن دائمی برای هیج کسی خوشایند نیست. خوشبختانه زمانی که با فردی شکاک آشنا می‌شوید بعد از چند بار قرار ملاقات می‌توانید به نشانه‌هایی واضح از بدبینی او پی ببرید. ولی عاملی که باعث می‌شود بسیاری از افراد به ازدواج با چنین افرادی تن دهند، نادیده گرفتن این نشانه‌ها و احساساتی عمل کردن است. برای اطلاع بیشتر مقاله ازدواج و زندگی با شخصیت پارانوئید (شکاک) را بخوانید.

بیشتر ببینید
۶ راه افزایش انگیزه در روزهای بی‌حوصلگی

افراد با اختلال جنسی

از آن جایی که کیفیت روابط زناشویی در میزان موفقیت ازدواج تاثیر زیادی دارد و بسیاری از آمارهای طلاق به دلیل نارضایتی‌های جنسی است؛ فرد مبتلا به اختلالات جنسی، نقش مهمی در از هم پاشیدن پیوند ازدواج دارد. لازم است افراد قبل از ازدواج نسبت به مشکلات جنسی اقدامات درمانی انجام گیرد.

افراد خود رای و کنترل کننده

فرد کنترل کننده، برای دیگران نیز تعیین تکلیف می‌کند. حس سلطه‌جویی را می‌توانید در این فرد به وضوح ببینید. فرد کنترل کننده در صورتی که حس کند شرایط در کنترل او نیست از کوره در می‌رود. حتی اگر صاحب فرزندی شوید به والدینی سلطه جو و انتقادگر تبدیل می‌شود. در زندگی مشترک نیز نظرات شما را به عنوان همسر قبول نخواهد کرد.

شکست عشقی درمان نشده

ازدواج با فردی که هنوز عشق فردی دیگر را در قلب دارد، می‌تواند یکی از اشتباهات بزرگ زندگی باشد. این افراد هنوز در گذشته سیر می‌کنند و ذهن و قلبشان درگیر گذشته است. آن ها نمی‌توانند به شما عشق و محبت داشته باشند. پس در صورت ازدواج با چنین فردی، باید برای سردی‌ها، بی توجهی‌ها و بی‌محبتی ها آماده باشید. شاید این افراد بخواهند خود را شاد نشان بدهند، ولی به مرور می‌فهمید که این زخم عمیق‌تر از چیزی بوده که فکر می‌کردید. پس در صورت آشنایی با چنین فردی، او را تشویق کنید برای درمان شکست عشقی اقدام کند. سپس با توجه به پیشرفتی که نشان می‌دهد برای ازدواج تصمیم بگیرید.

افراد مبتلا به آسیب‌های روانی شدید

اختلالات روانی از نظر درجه پیوستاری از خفیف تا شدید را در بر می‌گیرند. این اختلال‌ها شامل افسردگی و اضطراب، اختلالات شخصیت، مشکلات روان پریشی و… می‌شود؛ هر کدام از این اختلالات در سطح شدید، مشکلات عمده‌ای را در زندگی مشترک ایجاد می‌کند. متاسفانه در بسیاری از موارد افراد و خانواده‌ها این مشکلات را پنهان می‌کنند. توصیه می‌شود قبل از اقدام برای ازدواج، با بهره‌گیری از خدمات مشاوره ازدواج از صحیح بودن تصمیم خود مطمئن شوید.

بیشتر ببینید
آیا شما هم مبتلا به خود زشت انگاری هستید؟

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

چهار × سه =