آب بنوشید و بیماری‌ها را درمان کنید!

0
229
آب درمانی

مثبت زندگی: آب درمانی در طب سنتی و از سرزمین‌های دور و درازی مانند چین به ما رسیده است. از گذشته تا امروز از این درمان معجره‌گر در اشکال مختلف گرم، سرد، روان و… استفاده می‌شد تا بیماری‌های مختلفی راه به درمان باز کنند و علاج شوند. برای همین متخصصان طب سنتی معتقدند که مصرف صحیح و به اندازه آب در کنار حفاظت از تندرستی، اختلال‌های به وجود آمده در بدن را هم از بین می‌برد؛ چون آب به عنوان مایه حیات بدن را از مواد اضافی پاک‌سازی می‌کند و سلامتی را به بدن هدیه می‌دهد. مثبت زندگی را همراهی کنید تا در این مقاله از خواص درمانی آب در درمان بیماری‌ها بیشتر بدانید.

قبل از هر چیزی این‌ها را بدانید!

قبل از این‌که تشنه شوید، آب بخورید.

آب را قبل از فعالیت بدنی، در حین آن و پس از ورزش کردن بنوشید.

آب را به نوشیدنی‌های دیگر ترجیح دهید.

گاهی آب بدن را از طریق میوه‌هایی مثل گوجه فرنگی، هندوانه، طالبی، کرفس و خیار تامین کنید.

خوب است بدانید که زمان دقیق مصرف آب اهمیت زیادی دارد و حداکثر تاثیر را روی بدن خواهد گذاشت.

مصرف ۲ لیوان آب، ناشتا، اعضای داخلی بدن را فعال می‌کند.

مصرف یک لیوان آب نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی، به هضم غذا کمک می‌کند.

خوردن یک لیوان آب قبل از حمام به کاهش فشار خون کمک می‌کند.


برای جلوگیری از سکته مغزی یا حمله قلبی، قبل از خواب یک لیوان آب بخورید.

زمان‌بندی صحیح برای نوشیدن آب


با زمان‌بندی صحیح آب خوردن، اثر آن را در بدن خود بالا ببرید
نوشیدن دو لیوان آب، بعد از بیداری، کمک می‌کند ارگان‌های داخلی فعال شوند.
مصرف یک لیوان آب، ۳۰ دقیقه قبل از غذا باعث هضم راحت‌تر غذا می‌شود.
یک لیوان آب، قبل از حمام کردن به کاهش فشار خون کمک می‌کند.
نوشیدن یک لیوان آب قبل از خواب، از سکته مغزی یا حمله قلبی جلوگیری می‌کند.

بیشتر ببینید
دلایل و علائم کمبود آهن و درمان آن

سلامت پوست

رطوبت پوست مانع پیری می‌شود و پوست سالم‌تر می‌ماند.

سردرد

۷۵ درصد مغز هر فرد از آب تشکیل شده است. بنابراین کمبود آب بدن، باعث سردرد می‌شود.

آب درمانی


کمر درد

این ناراحتی بر اثر کمبود مایعات در بدن به وجود می‌آید. دیسک‌های موجود در قسمت کمر هر انسان پر از مایعات است و مانند کمک فنر عمل می‌کند، فعالیت بدنی منظم و میزان کافی مایعات، دیسک‌ها را آب‌رسانی کرده و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا قسمت فوقانی بدن را حمایت کنند.

معمولا مایع درون دیسک در تحمل ۷۵ درصد وزن بدن نقش دارد؛ در حالی که خود اسکلت دیسک تنها در تحمل ۲۵ درصد وزن بدن نقش دارد. افت مایعات، اسکلت را مجبور می‌کند وزن بیشتری را تحمل کند و در نتیجه درد و ناراحتی به وجود می‌آید.

کاهش عفونت

سیستم لنفاوی موجود در بدن وظیفه دفع ضایعات را دارد. این سیستم قبل از ورود سموم به جریان خون، آن‌ها را می‌شکند. آب ناکافی در سیستم لنفاوی در بدن اختلال ایجاد می‌کند و در نتیجه مقاومت بدن را در مقابل عفونت‌های خطرناک کاهش می‌دهد. آب درمانی برای کاهش عفونت بسیار مفید است.

تمرکز

آب می‌تواند سموم موجود در بعضی از فرآورده‌های غذایی مانند افزودنی‌ها و مواد نگه‌دارنده را از کبد دفع کند و باعث فعال‌تر شدن فرد و افزایش تمرکزش شود.
 

آرتروز

آب در نرم کردن مفاصل بین استخوان‌ها نقش اساسی دارد. کمبود آب، سایش بین سطح غضروف‌ها را افزایش می‌دهد و در نتیجه باعث درد و ورم مفاصل می‌شود.

بوی دهان

بوی نامطبوع دهان نشانه بارز کمبود آب بدن است. آب دهان در از بین بردن باکتری‌های موجود در دهان و آب‌رسانی به زبان نقش موثری دارد.

بیشتر ببینید
5 ماده‌ غذایی انرژی‌زا برای خانم‌ها

گرفتگی عضلات

آب درمانی برای گرفتگی عضلات موثر است. اکسیژن از طریق خون به عضلات منتقل می‌شود. در صورت نرسیدن اکسیژن به خون، عضلات اسیدلاکتیک ترشح می‌کنند که گرفتگی عضلانی به وجود می‌آورد. آب کافی یعنی تامین اکسیژن خون.

آسم

مشکل قوه هاضمه و حالت تهوع صبحگاهی را با مصرف آب کافی پیش گیری و یا درمان کنید.

فشار خون بالا

تقریبا ۸۵ درصد حجم خون از آب تشکیل شده است. بنابراین حجم خون با مصرف آب ارتباط تنگاتنگی دارد. به محض افت حجم خون، مویرگ‌های کم تر فعال بسته می‌شود تا قسمت های فعال‌تر به خون کافی دسترسی داشته باشند. با بسته شدن رگ‌ها، به عضلات فشار وارد می‌آید و مصرف آب می‌تواند فشار وارد بر عضلات را تسکین دهد.

مصرف منظم آب به مغز کمک می‌کند تا دمای بدن را کنترل کند. برای حفظ رطوبت چشم‌ها، بینی و دهان، بدن به آب نیاز دارد. آب علاوه بر نرمی مفاصل، از اعضای بدن محافظت می‌کند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

4 × 3 =